Vyberte si, co potřebujete


úvodní Rádce předsedy Kdo je stavební dozor a kdy je potřeba?


Kdo je stavební dozor a kdy je potřeba?

Na internetu koluje mnoho diskuzí ohledně stavebního dozoru. Kdo je stavební dozor a kdy ho potřebujete?

Kdo je stavební dozor?

Stavebním dozorem označujeme ve stavebním zákoně kontrolu provádění stavebních prací. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o osobu, která tuto činnost provozuje pro stavebníka, který staví svépomocí.

Dozor je veden z důvodu zajištění stavby dle projektové dokumentace, platných předpisů a norem. Smyslem stavebního dozoru je zajištění správného a bezpečného provádění prací. Dle stavebního zákona jde vždy o kontrolní činnost, kterou provádí:

  • stavební úřad v průběhu realizace a užívání stavby,
  • fyzická osoba, kterou je povinen pro svou stavbu zajistit stavebník, provádějící stavbu svépomocí (pokud nesplňuje kvalifikační požadavky stavebního zákona).

Rozdíl mezi stavebním a technickým dozorem

Ne každý má jasno v tom jaký je rozdíl mezi stavebním a technickým dozorem. Proto si to raději vysvětlíme:

  • stavební dozor zajišťuje stavbu svépomocí v souladu s požadavky stavebního zákona,
  • technický dozor slouží v případě realizace jedním – generálním dodavatelem.

Kdy potřebujete stavební dozor?

Stavební dozor potřebujte vždy, když jste se rozhodli stavět svépomocí. Pokud si najmete firmu, odpovídá za stavbu ona (odborníci si ale doporučují zajistit stavební dozor i v tomto případě). Během výstavby proti sobě stojí dva odlišné zájmy. Na jedné straně stojí ten, kdo dům staví (investor) a na druhé straně stavební firma.

Je důležité, aby stavební dozor zahájil činnost ještě před samotným začátkem stavby. Již při tvorbě projektu může dobře poradit nejen s vhodným řešením stavby, ale také předejít budoucím problémům, které by mohly stavbu prodražit.

Kdo může stavební dozor vykonávat?

Stavební dozor u staveb svépomocí může vykonávat osoba, která má vysokoškolské vzdělání stavebního směru nebo architektonického směru. Dále pak osoba se středoškolským vzděláním s maturitní zkouškou a praxí alespoň 3 roky při provádění staveb. 

Kolik stojí stavební dozor?

Ceny za stavební dozor jsou různé, každý si své služby účtuje individuálně. Cena se odvíjí především od velikosti stavby, v jaké lokalitě se stavba nachází, jak je časově a rozsahově práce náročná a nebo podle složitosti projektu. Obecně se cena stavebního dozoru pohybuje od 10.000 Kč například za byt nebo malé rekonstrukce o 2 místnostech, ale až po 180.000 Kč u větších staveb. Nejvíce záleží na subdodavatelích, typu stavby a rozsahu prací.

 

MIRAS poskytuje stavební dozor u všech svých staveb a developerských projektů, ohledně stavebního dozoru se neváhejte obrátit na jakoukoli stavební firmu.

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

2022 © Všechna práva vyhrazena
MIRAS - stavitelství a sanace s.r.o. - zateplování fasád, sanace

tvorba webových stránek