Každá stavba i rekonstrukce je realizována na základě projektové dokumentace. U projektové dokumentace se můžeme také setkat s označením stavební dokumentace. Při rekonstrukci starších domů je nejprve potřeba provést geodetické zaměření stávajícího stavu.
Po získání těchto podkladů můžeme vypracovat projektovou dokumentaci ve stupni studie a poté již dokumentaci ke stavebnímu povolení. S novostavbami je to jednodušší, jelikož zde není nic k zaměřování. Vycházíme zde z první fáze projektové dokumentace - studie. Jednoduše můžeme říct, že studie obsahuje koncept nové stavby nebo dispozice.
Každá projektová dokumentace pro stavební povolení musí být v souladu se stavebním řádem, dalšími správními orgány, případně sousedy. Je důležité, aby již prvotní návrh byl v pořádku podle stavebních norem a vyhlášek. První z mnoha konzultací na stavebním úřadě si zjistíme normy, vyhlášky a případné požadavky správních orgánů.
Projektovou dokumentaci mohou zpracovávat jen autorizované osoby. Ukládá nám to zákon §158 stavebního řádu. Ověřování způsobilosti autorizovaných osob má na starost Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Česká komora architektů.
A. Průvodní zpráva
B. Souhrnná technická zpráva
C. Situační výkresy
D. Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení
E. Dokladová část
Obsah dokumentace pro stavební povolení (projektová dokumentace) musí vždy obsahovat části A - E. Rozsah jednotlivých částí musí odpovídat druhu a významu stavby, jejímu účelu využití, stavebně technickému provedení, umístění a vlivu na životní prostředí.
A. Průvodní zpráva
B. Souhrnná technická zpráva
C. Situační výkresy
D. Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení
E. Dokladová část