Vyberte si, co potřebujete


úvodní Rádce předsedy O jaké dotace lze žádat pro bytový dům?


O jaké dotace lze žádat pro bytový dům?

Zateplení domu je náročnou finanční investicí, ale pokud bude provedeno kvalitně, jeho finanční návratnost je velmi rychlá. Prvotní investici je možné snížit, a to díky dotacím. Jaké jsou aktuální dotace pro bytové domy a kdo je může využít, se dočtete dále.

Jaké dotace můžete využít?

Pro rok 2018 je možné využít několik dotací, které vám pomohou s rekonstrukcí bytového domu. Všechny tyto programy vždy vyžadují důkladně zpracovanou projektovou dokumentaci, energetické výpočty a další dokumenty, které programy určí.

 • IROP - Energetické úspory v bytových domech
 • Nová zelená úsporám pro bytové domy

IROP - Energetické úspory v bytových domech

Dotace je určena oprávněným žadatelům:

 • vlastníkům bytových domů, kromě fyzických osob nepodnikajících
 • společenství vlastníků jednotek
 • NOVĚ! bytovým družstvům jako správcům bytových domů podle zákona č. 311/2013 SB., o převodu vlastnického práce k jednotkám a skupinovým rodinným domům bytových družstev a změně některých zákonů

Jedná se o výzvu č. 78 - Energetické úspory v bytových domech III. s celkovým rozpočtem 3,5 mld. Kč z Evropského fondu. 

Dotace podporuje především snížení energetické náročnosti bytových domů. Tedy opatření jako zateplení bytových domů, výměnu oken a dveří. Další částí, která je dotací podporována je instalace obnovitelných zdrojů energie, tedy na tepelná čerpadla nebo fotovoltaické panely. Dotace je určena pro bytové domy mimo Prahu.

 • zpřístupnění žádosti o podporu: 2. 2. 2018
 • zahájení příjmu žádostí o podporu: 2. 2. 2018
 • ukončení příjmu žádostí o podporu: 29. 11. 2019

„Energetické úspory v bytových domech II“, byly ukončeny 12. ledna 2018.

Nová zelená úsporám pro bytové domy

V rámci programu Nová zelená úsporám (NOZ) byly vyhlášeny 3 výzvy s žádostí o poskytnutí finanční podpory. Výzva č. 1 pro vlastníky bytových domů byla ukončena 31. 10. 2015., výzva č. 2 - pro vlastníky bytových domů v Praze a výzva číslo č. 3. - pro stavebníky bytových domů s nízkou energetickou náročností jsou stále aktuální.

Druhá výzva v rámci programu Nová zelená úsporám, je určená pro fyzické i právnické osoby, které jsou vlastníci bytových domů na území hl. města Prahy. Může se jednat jako o fyzické osoby podnikající či nikoliv, ale také o SVJ, BD nebo města a obce, případně právnické osoby.

Výzva programu Nová zelená úsporám pro bytové domy se orientuje na snižování energetické náročnosti stávajících bytových domů a zahrnuje tak na zateplení bytových domů a na zpracování odborného posudku a zajištění odborného technického dozoru. Druhou oblastí je efektivní využití zdrojů energie, hlavně pak výměnu původních hlavní zdrojů na tuhá fosilní paliva za efektivní ekologické šetrné zdroje.

Žádosti se posílají pouze elektronicky, a to prostřednictvím on-line formuláře žádosti, který je dostupný na adrese www.novazelenausporam.cz.

 • zahájení příjmu žádostí o podporu: 15. 3. 2016
 • ukončení příjmu žádostí: vyčerpáním stanovené alokace nebo nejpozději do 31.12.2021
 • alokace finančních prostředků: dle aktuálních výnosů z prodeje emisních povolenek

Třetí výzva je určena pro stavebníky bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Cílem podpory je výstavba zelených střech a systémů využívajících tepla z odpadních vod. Oprávněnými žadateli jsou vlastníci bytových domů na území celé České republiky. Vyhlášená podpora dále nabízí 5% zvýhodnění v případě využití výrobků a materiálů s environmentálním prohlášením typu III.

Žádost je podávána stejným způsobem jako druhá výzva.

 • zahájení příjmů žádostí o podporu: 15. 3. 2016
 • ukončení podání žádostí: 31. 12. 2021

Zeptejte se nás

Kontaktujte nás

Pomůžeme vám s vypracováním projektu i dalších dokumentů. Zhodnotíme stav vašeho bytového domu a vytvořím podklady pro vaši žádost. Spojte se s námi na telefonním čísle 377 828 417 nebo přes kontaktní formulář.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracování osobních údajů.

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

2023 © Všechna práva vyhrazena
MIRAS - stavitelství a sanace s.r.o. - zateplování fasád, sanace

tvorba webových stránek