V průběhu roku, ale i během dne a noci, působí na povrch materiálů na našich domech rozdíl teplot. Ve spojení s deštěm, mrazem a párami z provozu domácností dochází k postupným změnám kvality a funkce střechy, fasády, dlažeb na balkonech atd. Časem se taková degradace povrchu budov prohlubuje ke konstrukčním částem stavby. U panelových domů dochází k narušení kovové výztuže, u cihlových domů je po opadání omítky narušováno zdivo. Kritická místa najdeme většinou na jižní straně domu, tedy tam, kde dochází k největšímu namáhání tepelnou roztažností materiálů. Dále všude tam, kde se soustřeďuje srážková voda.
Součástí úspěšné revitalizace budovy je právě řešení těchto míst. Naším cílem není dům uvést do původního stavu, ale přidat navíc zlepšení o dořešení detailů s použitím nových materiálů. Někdy je třeba i poopravit původní záměr projektanta a například zlepšit odvodnění částí fasády. Na zděných domech byly prováděny různé římsy, odskoky fasády a šambrány.
Ty sice domy zdobily, ale zároveň se časem staly vstupním místem pro zatékání vody nebo hnízdění holubů. Jestliže takové plastické ozdoby nahradíme barevným řešením, dům si zachová svoji individualitu a zároveň vyřešíme prodloužení životnosti nové fasády.
Proto návrh řešení rekonstrukce domu začínáme nejen podrobným průzkumem stavu viditelných poruch, ale hlavně odstraněním jejich příčin. Zvláště se jedná o provedení hydroizolací na balkonech a lodžiích. Důležité je správné provedení kotvení nového zábradlí a všech prvků, které prochází izolantem. Naopak sloupky nového zábradlí by neměly procházet dlažbou na lodžii. To bylo vždy bolavé místo a zdroj zatékání do celé skladby podlahy. Nejvýhodnější je kotvení z čela lodžiového panelu nebo pouze opření rektifikačního šroubu o dlažbu, který přenese váhu zábradlí.
U nového řešení musíme zajistit, aby se kapka stékající vody „odtrhla“ v dostatečné vzdálenosti od povrchu omítky a padala bez dalšího smáčení fasády. Takto napsáno to vypadá samozřejmě, bohužel je to jeden z detailů, na kterém se často a nevhodně šetří. V současné době jsou k dispozici prvky jako např. plastová rohová lišta s okapničkou (nadpraží oken), kvalitní plechy pro zakončení okraje dlažby balkonů, hydroizolační materiály apod.
Určitě se vyplatí investovat do všech takových systémových prvků. Máme nyní výrazně větší možnosti ve výběru a kvalitě materiálů, než měli stavitelé rekonstruovaných domů.
Jak je napsáno v úvodu, zateplení jde ruku v ruce s prodloužením životnosti domu. Sníží se namáhání konstrukce rozdíly teplotního zatížení, zlepší se ochrana proti vodě díky novým omítkovým materiálům. Má to však jednu podmínku. Všechny práce musí být provedeny v souladu s předepsanou technologií, jednotlivé prvky jsou použity tam, kam patří a je odvedeno kvalitní řemeslo.
Je obecným pravidlem, že o celku rozhoduje detail. V případě ochrany stavby před vlivy počasí to platí dvojnásob. Chybné provedení odvodnění povrchů, ponechání tepelného mostu nebo špatně použitá kombinace materiálů povedou opět k poruchám stavby. Případné zatečení vody do tepelné izolace přinejmenším sníží její účinnost. Postupně se však bude opakovat destrukce vlivem mrazu atd. Obranou proti tomu je vysoká odbornost prováděcí firmy.
V naší firmě je to zajišťováno úzkou spoluprací s výrobci materiálů. Pravidelná školení a seznamování se s vývojem stavebních hmot a jejich zpracování je samozřejmostí. To nám umožňuje poskytování nadstandardní záruky na provedené práce.