Platí však jedno základní a zásadní pravidlo pro zateplení domu: zvolený systém se musí dodržet kompletní a nelze jej kombinovat s jiným. Pokud byste si vybrali z různých systémů, například vždy nejlevnějších (ale i z nejdražších) komponent, v konečném výsledku může dojít k poruchám a přinejmenším se nedovoláte záruky.
Obrana je jednoduchá: dodržet zvolený systém v materiálové skladbě a realizační firma musí doložit certifikaci výrobce systému. Konkrétní materiálové skladby a technologické postupy jsou přístupné na webech výrobců.
Pokud se jedná o dnes nejpoužívanější postup „izolant nalepený na fasádě“, platí pro všechny výrobce a realizátory podmínky obsažené v ETICS – Vnější tepelně izolační kompozitní systém (External Thermal Insulation Composite Systems.) ETICS je definován jako stavební výrobek dodávaný jako ucelená sestava složek, skládajících se z lepicí hmoty, tepelného izolantu, kotvících prvků, základní vrstvy a konečné povrchové úpravy.
Český termínový ekvivalent je VKZS – Vnější Kontaktní Zateplovací Systém nebo jen KZS – Kontaktní Zateplovací Systém.
Vnější kontaktní zateplovací systém, který je mezinárodně označovaný zkratkou ETICS, patří k nejrozšířenějším technologiím, zlepšujícím tepelně-technické parametry obvodových plášťů budov. Kontaktní zateplovací systém ETICS je nejvíce rozšířený způsob zateplení.
Po fyzikální stránce se ve stavebnictví používá v podstatě jediný tepelný izolant, a to je suchý vzduch. Každá tepelná izolace obsahuje větší či menší „komůrky“ suchého vzduchu různých velikostí a tvarů. Podstatné je, aby zůstal po zabudování do konstrukce suchý – mokrý svetr nehřeje. Další vlastnosti, kterými se řídí použití jednotlivých druhů izolantů jsou zejména cena, požární odolnost, prodyšnost atd.
Nejčastější použití má EPS – expandovaný polystyren (struktura kuliček). Je cenově nejpříznivější a používá se všude tam, kde to není omezeno požárními předpisy (je samozhášivý, nehoří plamenem, ale může při požáru odkapávat). Požární omezení je dáno výškou nad terénem, kdy se nad 12 m vytváří požární pásy z minerální vaty nad okny, nad 22 m vcelku a v případě jediného vchodu do domu nemůže být nad vchodem EPS v celé výšce.
XPS neboli extrudovaný polystyren (struktura vláken) má nižší nasákavost, používá se na sokly a izolaci základů. Kamenná nebo skelná vata se používá právě tam, kde to vyžadují požární předpisy nebo z důvodu požadavku vyšší prodyšnosti, např. u zděných domů. Podobnou službu odvede i perforovaný EPS, ale v obou případech musí být použito difuzně otevřených i dalších složek systému – lepidla, omítka. Vyšší cena „za vatu“ je dána nejen cenou izolantu, ale i druhem hmoždinek (ocelové).