Vyberte si, co potřebujete


úvodní Rádce předsedy Jak zateplit střechu?


Jak zateplit střechu?

Střechou u domů může pronikat více než 12 % tepla, proto by každý měl popřemýšlet o jejím zateplení, díky kterému se ztráty tepla minimalizují a tím se ušetří na celkových energiích. Pokud zateplujete fasádu a měníte okna, určitě byste neměli zapomenout ani na střechu, která výrazně zvyšuje energetickou náročnost budovy.

Výhody zateplené střechy?

vysoká úspora tepelné energie

v zimě udržuje teplo

v létě udržuje příjemné klima

zvýšení hodnoty nemovitosti

Zjištění stavu střechy

Před samotnou izolací je důležité zjistit, jaký je celkový stav střechy. Pokud je vaše střecha ve špatném stavu, je vhodné ji před zateplením řádně opravit, aby poté nedocházelo k zatékání. U starších staveb doporučujeme rovněž ošetřit všechny trámy proti plísním.

V případě, že střecha patří již ke starším, je dobré zvážit a promyslet, zda opravdu požadujete pouhé zateplení nebo radši provést celkovou výměnu střechy.

Využití střechy – materiál

O zateplení rozhoduje také to, k čemu plánujete střechu poté využívat – pokud se chystáte na střeše v budoucnosti vybudovat obytné podkroví či nikoliv. V případě, že s půdou, žádné plány nemáte, používá se foukaná izolace, položení desek, případně role minerální vaty.

Co se týče izolačního materiálu, k zateplení se používají také polystyrenové desky, které vykazují dobré izolační vlastnosti a patří k nejlevnějším materiálům. Jejich nevýhodou je, že nejdou snadno vmáčknout mezi trámy jako měkčí izolační materiály. Co se týče izolace kolem komína, doporučují se použít minerální vlákna, která jsou nehořlavá.

Stanovení tloušťky tepelné izolace

Stanovení tloušťky tepelné izolace se odvíjí od normy ČSN 73 0540-2/2007. Na základě materiálu a typu střechy postačí tloušťka izolace kolem 18 - 24 cm a pro dosažení doporučené hodnoty je třeba zhruba 32 cm izolačního materiálu. Nejvíce izolantu vyžadují pasivní domy, kde se tloušťka pohybuje kolem 40 cm.

Při volbě izolačního materiálu je důležité také dbát na zajištění odvodu vlhkosti a její kondenzaci, počítat s teplotními výkyvy, promyslet větrání pod krytinou, parotěsnost i vzduchotěsnost.

Zásady při zateplování střechy

Při zateplování střechy je nutné zohlednit, zda se jedná o střechu šikmou či plochou. Zásady pro obě zateplení jsou stejné, avšak rozdíl vznikají kvůli jiné konstrukci, rozdílnému druhu hydroizolační vrstvy nebo střešní krytiny.

Zateplení jednoplášťové střechy

Nejsnazší je zateplení půdy a jednoplášťové střechy. U půdy provedeme položení kamenné vaty na parotěsnou zábranu. Podle situace a potřeby pochozí vrstvu z OBS desek, nebo jen pochozí chodníky pro kominíka, přístupu k anténám atd. Do nízkých prostor, kam je obtížný přístup, je možné izolaci nafoukat. V každém případě toto zateplení má smysl provádět pouze v okamžiku, kdy máme kvalitní krytinu, nejlépe novou nebo po přeložení na paropropustnou fólii.

Zateplení dvouplášťové střechy

Zateplování střech lze provést položením izolantu – EPS na stávající skladbu a provést novou střešní fólii včetně úpravy klempířských prvků. Zateplování dvouplášťové střechy je poměrně komplikované z pohledu výše investice a očekávaného výsledku. V tomto případě spolupracujeme s projektantem a navržené řešení musí být doložené výpočty.

Zeptejte se nás

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

2024 © Všechna práva vyhrazena
MIRAS - stavitelství a sanace s.r.o. - zateplování fasád, sanace

tvorba webových stránek