Vyberte si, co potřebujete


úvodní Rádce předsedy Jak ochránit dům před vlhkostí?


Jak ochránit dům před vlhkostí?

Vlhkost u domů může způsobit řadu problémů, snižuje životnost celé stavby, a tím může ohrožovat také zdraví. Proto je nutné každou nemovitost před vlhkostí co nejdříve chránit. Mezi běžně používané ochrany, které chrání každý dům před vznikem vlhkosti, patří sanace zdiva tryskáním nebo pískováním.

Sanační omítka

Sanační omítka je velice nápomocná, neboť má na rozdíl od běžné omítky větší množství pórů, takže rychleji propouští vodní páry a umožňuje zdivu rychleji vyschnout.

Předtím, než se na domě provede sanace vlhkého zdiva, musí dojít k odstranění té původní. Kromě toho je nutné také dobře proškrábat spáry zdiva, a to do hloubky až 2 cm. Poté, co je zdivo připraveno, se aplikuje tato sanační omítka.

Vlastnosti sanační omítky

Sanační omítka disponuje vysokou hydrofóbností a nízkou tepelně izolační vodivostí, takže po aplikaci sanační omítky bude ve zdivu následně omezena také kondenzace vodních par. Mezi další přednosti omítky patří nehořlavost, mrazuvzdornost a odolnost proti rozdílným teplotám.

Sanace zdiva tryskáním/pískováním

Při sanaci tryskáním a pískováním dochází k čištění či odstraňování špatně držících částí, které se odstraňují pomocí písku a vody. Tato směs je připravena zpravidla v poměru 80:20 (písek : voda) a následně je tryskána na zvolený povrch pod vysokým tlakem vzduchu. Na ošetřené povrchy lze pak následně nanášet maltu či nový beton.

Jak se zbavit vlhkosti v domě?

Pokud se chcete zbavit vlhkého zdiva v domě nebo jen zvýšené vlhkosti, nejprve zjistěte příčinu. Nejčastěji je vlhkost v domě způsobena statickou poruchou zdí, různými trhlinami ve fasádě, špatnou izolací zdí nebo střechy. Předtím než si začnete kupovat různé odvlhčovače vzduchu, zaměřte se na kvalitu stěn a izolace domu. Pokud je budova porušena, žádné odvlhčovače vzduchu nepomůžou vlhkost odstranit. V první řadě zvažte možnost revitalizace domu, případně si nechte poradit odborníky, zda je rekonstrukce nutná. Pokud ano, postupem času se stejně revitalizaci nevyhnete, pokud tedy chcete prodloužit životnost budovy a zabránit velkému úniku tepla. Vlhkosti můžete předcházet častým větráním, používáním digestoře v kuchyni, věšením prádla venku nebo v místnosti, kde můžete po dobu schnutí větrat i pořízením květin nic nezkazíte, protože pohlcují vlhkost.

Jak poznat vlhkost v domě?

První známkou vlhkosti jsou zevnitř orosená okna, kapičky bývají nejčastěji u spodních rohů oken, kde se postupně tvoří plíseň. Zkontrolujte i místnost, zda se na stěnách, kde je umístěn nábytek netvoří plísně. Pro přesné zjištění vlhkého domu se poraďte s odborníky, kteří mají kvalitní měřiče na vlhkost vzduchu.

 

Zeptejte se nás

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

2024 © Všechna práva vyhrazena
MIRAS - stavitelství a sanace s.r.o. - zateplování fasád, sanace

tvorba webových stránek