Město Třemošná, které se nachází přibližně devět kilometrů severně od Plzně, se brzy dočká nového kulturního domu. Moderní dvoupodlažní stavba nahradí původní objekt číslo popisné 1, který byl technicky nevyhovující a dlouhodobě nevyužívaný.
Součástí nové budovy bude nejen víceúčelový kulturní sál s pódiem, ale také restaurace se samostatným vstupem, třemi klubovnami pro spolkovou a komunitní činnost a dvěma galeriemi s výhledem na hlavní sál. Samozřejmostí bude bezbariérové řešení včetně výtahové plošiny.
„Původní budova s číslem popisným 1 měla v organismu města své místo, a proto bylo důležité navázat na její půdorys i měřítko. Stavbu jsme koncipovali jako jednoduchou, kompaktní hmotu se sedlovou střechou a bílou fasádou doplněnou režnými cihelnými pásky. Ty odkazují na tradiční materiály používané v regionu, zároveň ale celý objekt působí moderně a nadčasově. Cílem bylo navrhnout dům, který přirozeně zapadne do okolní zástavby a stane se kvalitním veřejným prostorem,“ popisuje projekt autor návrhu, architekt Luboš Kouřim z kanceláře Architekti s.r.o.
Nový kulturní dům vyrůstá na nároží ulic Americká, Plaská a Družstevní v severní části Třemošné, v lokalitě, kterou územní plán vymezuje jako smíšenou obytnou zónu venkovského charakteru. Projekt se však neomezuje pouze na samotnou budovu. Počítá také s úpravou bezprostředního okolí. Před samotným objektem vzniknou předzahrádky, které budou sloužit jak restauraci, tak návštěvníkům kulturních či společenských akcí a část přilehlých ploch bude koncipována jako polosoukromá zeleň určená k odpočinku. Autoři architektonického řešení zároveň doporučili postupnou revitalizaci navazujících budov a veřejných prostranství, což by mělo přispět k celkovému zlepšení urbanistické kvality této části města.
Na realizaci stavby se podílí stavební společnost MIRAS – stavitelství a sanace s.r.o., která má s obdobnými veřejnými zakázkami bohaté zkušenosti. Kvalitu celého procesu si podle zástupců firmy pečlivě hlídají. „Administrace veřejné zakázky tohoto typu není jen o splnění formálních podmínek. Je to především o transparentním, odborně zvládnutém procesu, který musí vést ke kvalitnímu výsledku, za který se nemusí stydět ani obec, ani zhotovitel. V Třemošné máme velmi korektní spolupráci s investorem i projektanty, což považujeme za základ úspěchu,“ říká Monika Karhan Fictumová, administrátorka veřejných zakázek z rodinné stavební firmy MIRAS – stavitelství a sanace v Plzni.
Význam projektu zdůrazňuje i samotný majitel stavební firmy. „Kulturní dům v Třemošné není jen o nové budově. Je to o investici do života celé komunity. Stavby tohoto typu spoluvytvářejí identitu místa a mají vliv na kvalitu městského života desítky let dopředu. Proto na projektu od začátku pracujeme s maximálním důrazem na odpovídající provedení a hodnotu,“ doplňuje Michal Fictum, majitel společnosti MIRAS – stavitelství a sanace, jehož firma je známá mj. i tím, že realizované stavby plně odpovídají vizualizacím.
Výstavba začala letos v březnu. V současnosti je hotová hrubá stavba, probíhají dokončovací práce a úpravy okolí. Dokončení celého objektu se plánuje na prosinec 2025.
Po svém otevření nabídne nový kulturní dům v Třemošné zázemí nejen pro kulturní a společenské akce, ale také pro spolky, zájmové kroužky a komunitní setkávání všech generací občanů Třemošné.