Průkaz energetické náročnosti budov slouží, jak už je patrné z jejího názvu, k vyhodnocení její energetické náročnosti. To znamená, že vyčísluje množství spotřebované energie při běžném provozu u hodnocené budovy a na základě toho ji zařadí do příslušné třídy od A (nejúspornější) do G (energeticky náročnější, nejdražší provoz). Je to velmi podobné jako energetické štítky na spotřebičích.
Tento průkaz energetické náročnosti hodnotí veškerou energii, která je potřebná pro provoz budovy a lze ho zpracovat pro jakoukoliv budovu. Konkrétně zahrnuje:
Průkaz energetické náročnosti budov není žádnou novinkou. Funguje od 1. 1. 2009, kdy byl stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek dle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, povinen doložit energetickou náročnost budovy tímto průkazem. V roce 2015 však došlo k novele tohoto zákona. Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni zajistit zpracování průkazu:
Pokud tedy máte v plánu nemovitost prodávat nebo pronajímat, je nutné, abyste si pořídili předem tento průkaz, jinak fyzickým osobám hrozí stotisícová pokuta a právnickým osobám dokonce až dvousettisícová pokuta.
Totéž platí i v případě, že máte v plánu stavět nebo přestavovat. Tento štítek si musíte zajistit dřív, než zažádáte o stavební povolení. V případě, že se jedná o ucelenou část nemovitosti, tedy typický byt v bytovém domě, prozatím stačí průkaz jen při jeho prodeji. Avšak od ledna 2016 došlo k další změně a je nutné průkaz dokládat i při pronájmu bytu nebo kanceláře.
Při zpracování průkazu energetické náročnosti budovy počítejte s tím, že za něj zaplatíte několik tisíc korun. Částka se však odvíjí od velikosti domu a také konkrétním energetickém specialistovi. Samotný průkaz bude platit deset let jen, pokud nebudete budovu rekonstruovat, přestavovat, ani zásadně renovovat.
Od července 2015 platí několik dalších novinek v tomto zákoně.
Pokud jste vlastníkem bytu, který chcete prodat, je nutné nejprve vyzvat společenství vlastníků jednotek o vystavení ověřené kopie průkaz na dům. V případě, že kopii neobdržíte, lze ji nahradit vyúčtováním dodávek energií za poslední tři roky.
Pokud prodáváte nemovitost přes inzerát, je nutné v něm informovat, do jaké energetické třídy spadá. Pokud prodej zajišťuje realitní kancelář, pak ona také zodpovídá za informaci v inzerátu. Pokud realitní kanceláři není dodána kopie průkazu energetické náročnosti od majitele, je povinna uvést nejhorší energetickou třídu G. V případě neuvedení třídy v inzerátu hrozí realitní kanceláři nebo soukromému prodejci pokuta až do výše sto tisíc korun.
U rekreačních budov (konkrétně chalup a chat) průkaz energetické náročnosti být nemusí, ale budova musí být určená jen pro rekreaci, musí být užívaná jen část roku a odhadovaná spotřeba energie musí být nižší než čtvrtina spotřeby, které by měl objekt při celoročním obývání.
V letošním roce přibude kontrol. Státní energetická inspekce bude kontrolovat jak samotné průkazy energetické náročnosti, tak i dodržování pravidel (např. v inzerátech nebo předání průkazu kupujícímu či novému nájemci atd.). Kontroly by měly probíhat u každého dvacátého průkazu, a to i u zpětně vydaných.